Jak wybrać łóżko i stelaż ?
Obecnie łóżko zatraca swoją pierwotną funkcję tylko i wyłącznie miejsca do spania, bowiem za jego sprawą dzisiaj nadajemy charakter całej sypialni. W istocie staje się ono wielozadaniową platformą - najnowsze modele łóżek jakie w swojej ofercie posiada firma M&KFoam, wyposażone są w dodatkowe zagłówki, blaty, półki, skrytki, wysięgniki, podparcia i oświetlenie, umożliwiając pracę, jedzenie, czytanie, słuchanie muzyki, oglądanie telewizji. No i powinno być zdrowe. Jak to osiągnąć? Dobre łóżko, bo przecież takie chcemy mieć w domu, to miejsce wygodne i zdrowe. A takie składa się z kilku ważnych elementów. Prócz drewnianej, metalowej konstrukcji mamy jeszcze odpowiedni stelaż i dobry materac. Tylko odpowiednie scalenie tych elementów zapewnia nam dobry sen…
Podstawowym elementem naszego nowoczesnego łóżka (oprócz oczywiście płaszczyzny spania) jest panel zagłówka - o zróżnicowanej wielkości, wykończeniu i liczbie pełnionych funkcji: od miękkiego podparcia pleców po różnego rodzaju schowki i oświetlenie. Panele mogą być tapicerowane, drewniane, szklane, metalowe, zależnie od programu i pełnionej funkcji . Integralną częścią łóżka stały się także stoliki nocne, często ruchome, z blatem do jedzenia lub pracy, nasuwanym na łóżko.
Łóżka drewniane charakteryzują się dużą trwałością, różnymi wzorami wykończeń oraz szeroką gamę kolorów. Najczęściej zbudowane są z oddzielnych "szczytów" oraz łączących je boków. Łatwo je ustawić, przewieźć, zdemontować...
Łóżka metalowe to już najróżniejsze konstrukcje. Od rozkładanych na elementy pierwsze, przez szczyty + boki, po całe monolity. W przypadku tych ostatnich ważny jest pomiar czy uda się je wnieść je do sypialni.
Zaleca się takie dobranie stelaża do łóżka, żeby materac miał możliwość bez wysiłku pracować. Stelaż nie jest bez znaczenia, jego konstrukcja również wpływa bezpośrednio na żywotność materaca. Stelaże powinny zawsze być użytkowane z materacami w komplecie, bowiem takie rozwiązanie zapewnia swobodny przepływ powietrza i wentylację materaca. Nie należy kłaść materaca na podłożach takich jak podłoga czy lita płyta, które uniemożliwiają wentylację, stelaż wykonany z siatki lub pasów powoduje, że w materacu tworzy się wgłębienie pod naciskiem śpiącej osoby. Dlatego polecamy stosowanie stelaży w rozwiązaniu M&KFoam, użytkowanie materaca bezpośrednio na podłodze powoduje, że jesteśmy narażeni na wdychanie kurzu i roztoczy, W ofercie firm produkcyjnych mamy zarówno stelaże nieregulowane, jak i regulowane. Te pierwsze, choć w zupełności spełniają swoja higieniczna funkcję, co oczywiste, są też tańsze, nie dają tyle swobody w użytkowaniu jak regulowane. Zdecydowanie większą wygodę i funkcjonalność łóżka uzyskujemy dzięki regulowanym stelażom pod materacami. Wysokość strefy szyi, pleców, ud i łydek może być regulowana ręcznie lub elektrycznie (przy pomocy pilota).
Warto pamiętać, że po zakupie montaż łóżka należy przeprowadzić ściśle według instrukcji producenta, pamiętajmy, ze wszelkie własnoręczne modyfikacje konstrukcji łóżka mogą być przyczyną nie uwzględnienia ewentualnych reklamacji. Ważne, aby nie kupować łóżek z pełnym dnem. Codzienność uczy także, aby zwracać uwagę na nasz stelaż. Nie należy siadać na jego narożnikach w momencie, gdy jest on podniesiony. Łatwo go wtedy uszkodzić.