Jak dobrać odpowiedni materac?
Odpowiedni materac powinien umożliwiać kręgosłupowi przyjęcie naturalnej, anatomicznej pozycji, niezależnie jak śpimy. Dobrze dobrany materac pomaga w odpowiednim oddychaniu oraz zapewnia komfort snu. Materac powinien mieć równą powierzchnię, bez wklęsłości i wybrzuszeń, czyli taką, która umożliwia idealne dopasowanie się do kształtu ciała. Dobrze dopasowany materac nie powinien być ani zbyt twardy ani zbyt miękki. Ciało zapadnie się w materacu zbyt miękkim i zmiana pozycji będzie wymagać wysiłku. Jeśli materac będzie za twardy, ucisk spowoduje zbyt często zmianę pozycji podczas snu. Stąd obudzimy się zmęczeni z obolałymi mięśniami karku i pleców. Bardzo ważne jest, aby przed zakupem materaca wypróbować go. Umożliwiamy państwu porównanie materaców w naszym salonie. Materac powinien być tak dopasowany, aby osoba śpiąca miała przynajmniej po 10 cm zapasu z każdej strony. Wychodząc na przeciw Państwa oczekiwaniom realizujemy indywidualne zamówienia odnośnie wielkości materaców. Szczegóły dostępne są w naszych salonach. Adresy podajemy na stronie.
Kilka faktów na temat materacy.
Współcześnie wytwarzane materace posiadają dość złożoną budowę. Baza materaca decyduje o jego sprężystości. Do tego celu od dłuższego czasu wykorzystuje się sprężyny. W chwili obecnej alternatywę stanowi lateks. Tak przygotowana baza okładana jest warstwami dodatkowymi - zwykle są to płaty włókniny, pianki. Czasem może to być również owcza wełna. Obecnie coraz większym powodzeniem cieszą się materace inteligentne. Reagują na ciężar i temperaturę osoby leżącej. Materac obszywany jest bawełnianą pikowaną tkaniną lub posiada zdejmowany pokrowiec, który można prać. Materac sprężynowy typu bonell posiada system sprężyn, których średnica w części środkowej jest mniejsza niż średnica części zewnętrznych. Taka konstrukcja sprężyny zapewnia tzw. progresywną sprężystość. Stosunkowo niewielkie obciążenie materaca wywołuje nieznaczny opór sprężyny. Większy nacisk powoduje zwiększenie siły wypierania. Materac tego typu wykazuje elastyczność powierzchniową. W materacach sprężynowych typu kieszonkowego istnieje konstrukcja charakteryzująca się elastycznością punktową zamiast elastyczności powierzchniowej. Każda sprężyna umieszczona jest w osobnej kieszonce. Kieszonki wykonane są z tkaniny, dzięki czemu eliminowane są odgłosy uginających się sprężyn. Wszystkie kieszonki łączą się ze sobą w miejscach styczności. Zapewnia to punktową, niezależną od siebie reakcję na obciążenie. Otulina sprężyny posiada tak dostosowaną wysokość, by sprężyna w niej umieszczona zapewniała optymalną sprężystość całego materaca. Lateks otrzymywany jest z wulkanizacji mleczka kauczukowego. Materace lateksowa zbudowane są z połączenia lateksu oraz syntetycznego. Wkład lateksowy wpływa na jego miejscową twardość, wykazuje najlepszą elastyczność punktową.Idealny komfort wypoczynku zapewniają materace lateksowe. Lateks jest od wielu lat niezawodnym surowcem spełniającym wysokie wymagania.Do produkcji materaca używa się mieszaniny lateksu naturalnego (uzyskiwanego z drzewa kauczukowego) oraz syntetycznego. Kombinacja obu tych komponentów gwarantuje długotrwałe użytkowanie i najlepszą elastyczność. Zaletą materaca lateksowego, jest to, iż jest bardzo odporny na zużycie. Nie rozwijają się w nim bakterie oraz pleśń. Ponadto jest materacem cichym, nie zawiera elementów, które pracując wydają dźwięki. Polecany jest do stelaży regulowanych. Dzięki zastosowaniu specjalnego gatunku pianki zmieniającej swą elastyczność w zależności od temperatury, materace termoelastyczne gwarantują idealne dopasowanie się do kształtu ciała.
Materac dla dwóch osób.
Każdy z nas ma inne preferencje dotyczące snu, inne przyzwyczajenia i inne nawyki. Przy zakupie jednego materaca dla dwóch osób należy wziąć pod uwagę różnicę wagi. Osoba o większej wadze będzie miała wrażenie, że materac jest miękki niezależnie od jego typu. Dla osoby o mniejszej wadze ten sam materac będzie zbyt twardy. W przypadku materaców wykonanych na sprężynach typu bonell będą odczuwalne ruchy drugiej osoby na materacu. W tym przypadku najlepiej spisują się materace kieszeniowe, lateksowe i termoelastycze, które reagują na obciążenie punktowe.
Strefy twardości w materacach.
Człowiek podczas snu wywiera niejednolity nacisk na materac. Kładąc się na płaskiej powierzchni czujemy sami, jaki nacisk na podłoże wywiera nasze ciało. Odczuwamy, jak znaczna jest różnica w nacisku na podłoże; głowy, bioder, i nóg. Kiedy leżymy na sprężystej powierzchni o jednolitej twardości, nasze biodra i ramiona wywierają największy nacisk na tą powierzchnię. Wywierając mocniejszy nacisk będziemy zapadać się głębiej. Powodować to będzie większe lub mniejsze zmiany w pozycji reszty naszego ciała. Wywierając mniejszy nacisk, w mniejszym stopniu będzie się zapadać w podłoże. Aby zapobiegać takim różnicom odkształceń, większość materacy podzielonych jest konstrukcyjnie na strefy twardości. W zależności od typu materaca stosuje się 3, 5 lub 7. W materacach o konstrukcji z trzema strefami twardości wzmocniono środkową części materaca w miejscu, gdzie znajdują się nasze biodra. Środkowa strefa ma dzięki temu większą twardość i nie pozwala na nadmierne zapadanie się bioder w materac. W materacach z pięcioma strefami twardości wzmocniono konstrukcję strefy środkowej biodrowej oraz amortyzująca nacisk ramienia. W materacach posiadających siedem stref twardości strefy te są mniejsze, a pomiędzy strefą biodrową (twardą) i ramieniową (miękką) pojawia się dodatkowa strefa o pośredniej twardości. Materac siedmio strefowy jest najbardziej optymalnym materacem, w największym stopniu dostosowanym do anatomicznej budowy człowieka.Owcza wełna wykorzystywana jest jako warstwa dodatkowa. Do dobrych właściwości izolacyjnych należy dodać higroskopijność. Cecha owa sprawia, że wełna znakomicie wchłania wydzielający się podczas snu pot.
Materac powinno się odwracać nie rzadziej niż raz na ok. 6 miesięcy. Odwracanie materaca przedłuża żywotność wkładu sprężynowego i poprawia wentylowanie wnętrza materaca. Wszystkie oferowane przez nas materace są modelami dwustronnymi (poza materacami termoelastycznymi), które można, a nawet trzeba systematycznie odwracać. Ze względu na prawidłowe wentylowanie wnętrza materaca nie zaleca się stosowania jako elementu nośnego wszelkiego rodzaju płyt pozbawionych na całej powierzchni otworów, co utrudnia swobodny obieg powietrza. W modelach, gdzie jest to wyraźnie zaznaczone można prać pokrowce. Większość materaców naszej kolekcji posiada taką możliwość. Czasami suwak w pokrowcu materaca jest suwakiem technologicznym i nie służy do odpinania i zdejmowania pokrowca z materaca (zabieg taki grozi uszkodzeniem wkładu materaca). do kształtu stelaża regulowanego dopasowują się materace lateksowe, wysokoelastyczne i termoelastyczne. Jednocześnie, jako jedyne mogą być stosowane do stelaży regulowanych elektrycznie, gdzie kąt załamania płaszczyzn względem siebie jest większy.
Dla alergików oraz osób nadmiernie się pocących zalecane są materace ze zdejmowanym pokrowcem z możliwością częstego prania. Posiadamy atestowane pokrowce antyalergiczne, które mogą być nakładane na każdy typ materaca oraz materace z pokrowcem membranowym.